Evropa | Estonsko

Národní park Lahemaa a hraniční pevnost Narwa

Červen, 2008

Celkem 11 fotografií

Estonsko bylo pro nás v roce 2008 bohužel tranzitní zemí na expedici do ruské Karélie, a tak jsme si našli čas pouze na národní park Lahemaa. Nocovali jsme přímo na pobřeží a ráno, když jsme balili střešní stany, se mi podařilo zapomenout kliku, kterou se stan otevírá, nasazenou na stan. Ta samozřejmě cestou vypadla a tak, kdyř po nás ruští celníci chtěli otevřít stan, předvedli jsme ukázkovou pašeráckou scénku "kde je klika". Nakonec jsme si pomohli klikou od Jana, ale ta byla krátká, a tak nám otevírání trvalo asi 20 minut.

Lahemaa (v překladu „země zálivů“) je nejrozsáhlejší národní park Estonska, který se rozkládá jen 70 kilometrů na severovýchod od Tallinnu na členitém pobřeží Baltského moře (resp. Finského zálivu) s mnoha poloostrovy a zálivy. Tvoří ho borové a smrkové lesy, řeky, jezera a bažiny.

Geologicky leží park na vápencové náhorní plošině. Typickým úkazem jsou zde (stejně jako v jiných částech Estonska) kamenná pole, tzv. „bludné kameny“. Tyto obří balvany sem byly zaneseny ze Skandinávie díky činnosti ledovce před zhruba 12 tisíci lety. Dalším typickým prvkem zdejší krajiny jsou tzv. alvary, vápencové plošiny s tenkou nebo zcela chybějící vrstvou svrchní půdy. Jejich povrch je kamenitý, případně jen s řídkou travnatou vegetací, mechy a lišejníky (stejným typem krajiny je mj. také irský The Burren).

K zástupcům bohaté fauny parku patří mj. bobr, medvěd, vlk, rys, norek, divoké prase nebo los, není však běžné tyto druhy ve volné přírodě spatřit. Četnější jsou srnky, zajíci, kuny a lišky. Žije tu také létající veverka – poletuška. Z mnoha druhů ptáků lze jmenovat labutě, čápy černé i bílé, divoké husy, potáplice nebo jeřáby, v místních řekách se třou lososi a pstruzi.

Bílé noci v Estonsku, NP LahemaaPŘIBLÍŽIT
Kempování v NP LahemaaPŘIBLÍŽIT
Bludné balvany, národní park Lahemaa (Estonsko)PŘIBLÍŽIT
Přístaviště u Baltického mořePŘIBLÍŽIT
UFO nad EstonskemPŘIBLÍŽIT
Dřevěné chodníčky v NP Lahemaa jsou nekonečnéPŘIBLÍŽIT
Bažina Viru Bog, Lahemaa, EstonskoPŘIBLÍŽIT
NP Lahemaa a jeho historiePŘIBLÍŽIT
Zbořené domy u hlavní pobřežní silnicePŘIBLÍŽIT
Pevnost a město NarvaPŘIBLÍŽIT
Ivanogorod a hraniční přechod do RuskaPŘIBLÍŽIT

Další navštívená místa v Estonsku