Asie | Čína

Výstup na posvátnou horu E-mej-šan

Květen, 2003

Celkem 16 fotografiíHora Emei (shan = hora), nalézající se asi 200 kilometrů na jih od města Chengdu (Čcheng-tu), je jednou ze čtyř posvátných buddhistických hor hojně navštěvovaných poutníky. Je zajímavá jak nádhernými přírodními scenériemi, tak reminiscencemi na život věřících buddhistů. První kláštery na této posvátné hoře byly zbudovány již ve 2. století n.l. V 15. století, kdy buddhismus dosáhl svého největšího rozkvětu, bylo při cestách na vrchol Emeishanu postaveno víc než 100 větších i menších klášterů a chrámů. Většina byla zničena, mnohé za čínsko-japonské války a za kulturní revoluce. Některé z nich se však dochovaly až do dnešní doby a jsou obývány hrstkou mnichů podílejících se na jejich údržbě fyzické i duchovní. Nejvýše položený z nich se nachází na Zlatém vrcholku, jednom ze dvou vrcholů hory, ve výšce 3077 m n.m. Druhý z nich, vrchol Desetitisíce Buddhů, se tyčí ještě o 32 metrů výše.

Emeishan je také botanickou zahradou, v níž roste víc než 3000 druhů rostlin a žije 2300 druhů hmyzu a mnoho druhů divoké zvěře. Žijí zde pandy červené, ale hlavně opice, jež se svým originálním způsobem spřátelily s turisty.

Pro čínské poutníky či turisty je výstup na Emei­shan spojen zejména s poutí na posvátné místo, ale také aby mohli shlédnout jeden z místních unikátů – Šťastnou auru zlatého vrcholku. Tomuto přírodnímu úkazu se také říká Buddhova aura, jelikož jej věřící považují za světlo z Buddhova čela. Tyto efekty se však dostavují i kvůli nepřízni počasí opravdu málokdy. Přesto většina čínských turistů volí variantu, při níž vyjíždějí z údolí autobusem ve tři hodiny ráno, pak se z horního parkoviště na vrchol dopraví lanovkou, aby mohli přivítat východ slunce, a stejnou cestou se vracejí zpět do hotelu.

Brána k výstupu na E-mej-šanPŘIBLÍŽIT
14 000 schodů na vrcholPŘIBLÍŽIT
Opice podél,cesty na E-mej-šanPŘIBLÍŽIT
Jeden z klášterů po cestěPŘIBLÍŽIT
Interiér klášteraPŘIBLÍŽIT
Vrchol E-mej-šan (3099 m)PŘIBLÍŽIT
Výhled z vrcholu E-mej-šan (3099 m)PŘIBLÍŽIT
Stánky podél cestyPŘIBLÍŽIT
Vchod do jednoho z klášterůPŘIBLÍŽIT
klášter „U Slona“PŘIBLÍŽIT
Buddha v klášteře U SlonaPŘIBLÍŽIT
Dvůr kláštera U SlonaPŘIBLÍŽIT
Nosič na E-mej-šanPŘIBLÍŽIT
Dítě u jednoho ze stánků podél schodiště na E-mej-šanPŘIBLÍŽIT
Ospalí nosičiPŘIBLÍŽIT
Cesta dolů do městečka BaoguoPŘIBLÍŽIT

Další navštívená místa v Číně