skrýt komentáře
skrýt popis
Je to neuvěřitelné, co věechno jsme dokázali objet za těch 14 dnů. Do Bergenu totiž v té době nebylo úplně lehké se dostat, Laersdalský tunel v roce 1995 byl pět let před dokončením a cesta z Osla do Bergenu byla před jeho otevčením tak na 14 hodin.
Na ulici tehdy bylo strašně moc lidí, zejména u moře. Chvilku nám trvalo proč: Bergen pagří k nejdeštivějším místům v Norsku, prší tu průměrně 213 dnů v roce. No a my sem dorazili v okamžiku, kdy nejen že byla modrá obloha, ale teploměr ukazovat snad 30C.
Z konce zálivu se naskýtá nádherný pohled na nejznámější bergenskou část zvanou Bryggen. Ve 13. století se Bergen stal jednou ze čtyř nejdůležitějších poboček hanzy a svůj význam si udržel ještě dlouho poté, co ve zbytku Evropy ztratilo toto obchodní sdružení moc. Trh zde vycházel ze sušených tresek, které se do Bergenu přivážely ze severu.
Bryggen, dříve nazývaný podle jeho obyvatel Tyskebryggen, tedy Německé přístaviště, tvořil samostatné město ve městě. Platily tu jiné zákony, a dokonce nebyly povoleny sňatky mezi jeho obyvateli a lidmi ze zbytku Bergenu. Jeho nezávislost vadila nejenom místním, ale i panovníkům, takže roku 1356 král vydal nařízení, že všichni němečtí kupci musí přijmout norské občanství, nebo odejít ze země. I přesto se tu vliv hanzy zachoval až do roku 1784.
Bryggen dnes představuje nejstarší část Bergenu a jako celek byl roku 1979 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Zprohýbané budovy, podpírající jedna druhou, stojící na měkkém podloží, skrývají příjemné restaurace a kavárny a množství malých uměleckých galerií. Přestože působí středověkým dojmem, jedná se o repliky postavené dle původních hanzovních domků, které roku 1702 schvátil požár. Do interiéru jednoho z nich je možné nakouknout na začátku Bryggenu v nádherném rohovém domě skrývající Muzeum hanzy.
28. 06. 2018, 09:01
Napsat komentář